Meyan Kökü Extraktı (Liquiritiea Extrat)

Meyan kökü sulak ve nemli bölgelerde yetişen yabani bir bitkidir. Dayanıklı ve odunsu bir bitkidir. Sarı, beyaz çiçekleri ve meyveleri bulunmaktadır. Bitkinin asıl kullanılan kısmı köküdür. Bu kökler ilaç sanayisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Mide rahatsızlıklarında, karın ağrılarında, idrar söktürme gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkisi de bulunmaktadır.

Meyan kökünün en önemli özelliği ise doğal bir kortizon olmasıdır. Kortizon insan vücudunda kendiliğinden bulunan bir hormondur. Böbreküstü bezleri tarafından üretilerek salgılanır. Stres anında artış gösteren bir hormondur.

Azlığı ve çokluğu çeşitli sorunlara yol açabilir.

Örneğin kandaki şeker miktarını arttırması sebebi ile şeker hastalarının dışarıdan kortizon takviyesi alması oldukça zararlıdır. Kortizonun sentetik olarak alınması yağ bağlanmasına ve buna bağlı olarak aşırı kilo artışına neden olmaktadır. Yapay olarak kortizon kullanılmasında en önemli nedenler; iltihap söktürücü olması, alerjik reaksiyonlara iyi gelmesi ve şişliği önlemesidir.

Ancak bu hormonun sentetik olarak alınmasının pek çok yan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanımı da mümkün değildir. Uzun süreli ve yüksek dozda kullanımı kemiklere zarar verir, aşırı kilo aldırır ve göz problemlerine neden olur. Ama gerekli durumlarda doz ayarlanarak doktor kontrolünde kullanılır.

Meyan kökü ise bahsedilen tüm olumlu etkileri doğal yollarla sağlar. Ve doğal olması sayesinde herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Uzun süreli kullanımlarda bile.

Makat çatlağı tedavisinde tercih edilmesinin sebebi ise şişlik giderici, iltihap önleyici olmasıdır. Ayrıca kaşıntı ve kızarıklığa da iyi gelmektedir.

Anuflex - Bitkisel Makat Çatlağı Tedavisi © 2018