Anuflex Nedir?

Anuflex proktoloji uzmanlarının görüşleri doğrultusunda fitoterapistlerin oluşturduğu formül doğrultusunda tamamı bitkisel aktiflerle oluşturulmuş merhem yapısında bir üründür.

Alüminyum tüpte 30 gr olarak sunulmaktadır. Tüp tam kapalı olup ucu delininceye kadar bozulmadan saklanabilir. Kullanım için delindikten sonraki iki sene boyunca etkisini korur ve güvenle kullanılabilir. Merhemin kurumaması için kullandıktan sonra kapatılmalıdır.

Kullanım Alanları
Basur şişmesi, makatta çatlak gibi sorunlarda acı ve ağrıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Kullanım süresince ılık su oturma banyosu rahatlatıcı etkisini artıracaktır, yine bu dönemde kabızlığın engellenmesi gerekir.

Kullanım Şekli
Dışkılamadan birkaç dakika önce ve birkaç dakika sonra nohut tanesi kadar merhem anüsün içine sürülmelidir. Basur şişmesi durumunda şişliğin üstüne sürülür.

Yan Etkileri
Bitkisel içeriği sayesinde herhangi bir yan etki yapması beklenmez ancak içeriğindeki bitkilere karşı kişisel hassasiyet yani alerji olması durumunda kullanıma son verilmelidir.

İçeriği;
Aynısafa yağı (Calendula Officinalis Flower Oil), Karanfil yağı (Eugenia Caryophyllus Bud Oil), at kestanesi özü (Aesculus Chinensis Extract), Mayıs papatyası yağı (Matricaria Recutita Flower Oil), meyan kökü extraktı (Glycyrrhiza Glabra Root Extract), sarı kantaron yağı (Hypericum Perforatum Oil) adlı bitkilerin aktif özleri ve Menthol, Allantoin, Phenoxy ethanol, Panthenol Paraffinum Liquidum, Ceteareth-12, Petrolatum, Ethylhexyl glycerin, Lanolin, Cetearyl Alcohol, Boric Acid, ZincOxide, Aqua adlı yardımcı, taşıyıcı ve dolgu maddelerinden oluşmaktadır.

Ruhsat Sahibi
Defnil Pharma İlaç Ve Kozmetik Sanayi Ticaret Limited Şirketi
Akşemsettin Mah. Saygılı Sk. No: 2/1 Sultanbeyli/ İSTANBUL

Üretici firma ve Üretim Yeri
Beka İlaç, Kimya Sanayi Tic. Ltd. Şti.
Akşemsettin Mahallesi Saygılı Sok. No: 2/1 Sultanbeyli/İSTANBUL

66 Yorumlar

Soru Sor
 1. bu ilacı günde kaç defa kullanacağım bir de ne kadar süre kullanmak gerekir
  Uzman
  Tuvalet öncesi ve sonrası kullanılmalıdır.Şikayetiniz düzelince bırakabilirsiniz.

 2. 32 aylık kızımda makat catlak mevcut. 3 yaş altına kullanılmamalı uyarısı mevcut. Çok zor durumdayım başka ilaçlardan hiç fayda görmedim. Kullanırsan ne gibi yan etkileri mevcut?

  1. Merhaba İclal hanım. Mercimek tanesi kadar kullanabilirsiniz.

  2. Merhaba benim de gözle görülür bir çatlak var ama çok küçük Dr gitmedim.yeni oluştu bu krem sürsem ise yarar mı????

   1. Evet kullanma talimatına uygun kullanır beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleeseniz olumlu cevap alırsınız.

 3. merhaba 1 seneden beri kan sulandırıcı xeralto adında ilaç kullanıyorum.Makat çatlağım mevcut hiçbir kremden fayda göremedim, bu kremi kullanmamın bir sakıncası var mıdır ?
  Uzman
  Kullanabilirsiniz, hiçbir sakıncası yok. Anuflex bu güne kadar kullandıklarınızdan farklıdır, daha iyi cevap almanız beklenir.

 4. Fissür de kullanıp tecrübe eden varmıdır.Olumlu yönde yorum fln..?

 5. Anuflex’i üç gündür kullanıyorum makatımda yanma ve zonklama başladı bana dokunmuş olabilrmi?
  Uzman
  Hayır tam tersi rahatlamanız beklenir,kabızlık ,ıkınma ve tuvalette uzun kalma sorunlarınız var mı?

 6. Bende aldım iyi gibi yeni başladım.Ama bir sorum olacak kullanıpta fissürden kurtulanlar var mı acaba.Lütfen yazarmısınız.
  Uzman
  Talimatlara uygun şekilde uygular,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz eğer fissürünüz kronkleşmemişse tedavi edicidir,cevap alırsınız.

 7. 2017 yılının ekim ayında apandist ameliyatı oldum. ameliyat olduktan 3 4 gün sonra şiddetli kabızlık problemi yaşadım.. o zamandan beri bu hastalığı çekiyorum.. beslenmeme çok dikkat edip seyahate çıkmazsam yaşadığım semptomlar dayanılabilir sınırlar içerisinde kalıyordu. ancak işim dolayısıyla özellikle seyahat ettiğim zamanlar tuvalet ve sonrası işkence haline geliyordu. bu merhemi geçen ay (mart 2019) da satın aldım. sürülünce bölgeyi uyuşturuyor ve kayganlık sağlıyor.. iki günlük bir seyahatim oldu ve eski yaşadığım sorunları yaşamadım.. botox ile tedavi seçeneğini değerlendiriyordum ancak merhem aynı etkileri göstermeye devam ederse başkaca tedaviye gerek kalmayabilir.. önümüzdeki günlerde yaklaşık 8 10 gün sürecek bir seyahate çıkmayı planlıyorum.. dönünce kısmet olursa yine değerlendirmemi yazacağım.
  Uzman
  Seyahat kabızlığa neden olup şikayetinizi artırabilir dikkatli olun.

  1. Daha önceki yorumumda bir seyahate çıkacağımı ve dönüşte değerlendirmemi yazacağımı belirtmiştim… 20 nisan 02 mayıs arası seyahatte idim.. daha önce benim için seyahatler çok sıkıntılı geçerken bu defa bir sorun yaşamadım.. üstelik bir kez kabız oldum.. artık her hangi başkaca bir tedavi düşünmüyorum.. yaşadığım tek sorun ise şuydu.. sehahate aracımla çıktığım için buzdolabında değil aracımda bulundurmak durumunda kaldım. bu nedenle sıcaklıktan dolayı krem formunu kaybedip sıvılaştı.. haliyle de tatbik etmek güç oldu..
   Uzman
   Yeni üretimimizde Dolgu maddesinde değişikliğe gittik, yaşadığını küçük sorunu da düzelttik.

 8. anestol kullandım bir ara ama özellikle tuvalet sırasında ağrımı hafifletemedi…Anrecta, fito ve hametan ile birlikte kullanılabilir mi?
  Uzman
  Öncelikle hastalığınızın teşhisi için muayene olmalısınız.

 9. Kullanım alanları bölümünde, ağrıyı acıyı azaltmak için kullanılır yazmışsınız. Yani tedaviye yönelik bir etkisi yok mu? Bir de, ürünü satın aldım ve kullanıyorum. Tüpü sıktığım zaman melhem kıvamında değil de, yağ gibi bir sıvı akıyor. Tüp içerisinde olduğu için karıştıramıyorum da.
  Uzman
  Fissürde yapılan bütün tedaviler acı ve ağrıyı azaltmaya yöneliktir, ağrı azalınca kas spazmı çözülür ve fissür iyileşir. Buzdolabında bekletirseniz daha iyi kıvama gelir, bitkisel yağlar eriyebiliyor.

 10. Emzirme döneminde kullanılabilir mi
  Uzman
  Güvenle kullanabilirsiniz.

 11. Merhaba anuflex kremi bir siteden satın aldık. Fakat üstünde son kullanma tarihi yok. Açıldıktan sonra 24 ay ibaresi var ama bu tür kremlerde bir son kullanma tarihi olduğu için kafam karıştı. Parti no ANF 012018 yazıyor.  Bu üretim  tarihiyse çok eski. Bozulmuş mudur?Bir de oda sıcaklığında saklanmalıdır yazısının üstüne buzdolabında saklayınız yazıyor. Sitenizde soru cevap kısmında en son üretilenlerin buzdolabında saklanması gerekmiyor yazmışlardı. Cevaplarsanız sevinirm. Ona göre kullanmaya başlayacağım. Son olarak eczanelerde bulamadık. Cevabınızı bekliyorum. İyi günler
  Uzman
  İçeriği bitkisel yağlardan oluştuğu için yaz aylarında eriyebiliyor bu sebeple buzdolabında tutmak daha iyi olur bu tür ürünlerde açıldıktan sonra iki yıl kullanılabilir.Bu kuralı Sağlık Bakanlığı koyuyor

 12. Emzırırken kullanımda sıkıntı olur mu
  Uzman
  Güvenle kullanabilirsiniz.

 13. Kullanmaya başladıktan sonra kanama arttı. Bunun sebebi ne olabilir?
  Uzman
  Kabız kalmışsınızdır. Herhangi bir ilaç kanamayı arttırmaz ancak makat çatlağında kanamanın hiçbir önemi yoktur.

 14. Anuflex pomadı bugün kullanmaya başladım başlamamla birlikte ağrım o kadar şiddetlendi ağrı kesiciler bile fayda vermiyor, güya ağrıyı azaltacaktır içeride şişlik oluştu gaz problemim başladı. Kullanma talimatını aynen uyguladım, bundan sonra ne yapmam gerekiyor, bu endikasyonlar normalmidir? Cevap verirseniz sevinirim. Cep:5055091898
  Uzman
  Kabız kaldığınız için çatlağı yenilemiş olabilirsiniz, Anuflex hafif yanma yapsa da böyle bir yan etkisi yoktur.

 15. Merhaba Anal fissür üm vardı Cuma günü lazer ve botox oldum şuan iyi durumdayım tuvalete de çıktım öyle ciddi bir ağrı olmadı ama hafifte olsa bir kanama galiba tuvaletten sonra oluyor lucofem verdi DR um acaba anuflex te kullansam iyileşme süreci hızlı olur mu diye soracaktım ?
  Uzman
  Belirgin acı ve ağrı yoksa Anuflex kullanmak anlamsız olur.

 16. Anal Füssür lazer tedavisi varmı birdahaki anulex ağrıyı artırımı lazer yapıyormusunuz
  Uzman
  Anal fissürde tek ameliyat vardır adı LİS ameliyatı. Bu ameliyat kasın kesilmesi şeklinde yapılır, her ne kadar hastanın aklını çelmek için kası lazerle kestiğini söyleyen olsa da kas lazerle, radyo frekansla, elektrokoterle veya neşterle kesilebilir, arada hiçbir fark yok. Kelimelerle yönlendirmeye çalışanlara temkinli yaklaşın. Biz tedavi ünitesi değiliz, lazer veya başka herhangi bir tedavi yapmıyoruz.

  1. Merhabalar 3 yaşında oğlum var makat catlaklığı var bu ilacın faydası olur mu acaba fakat ben yurtdışında oturuyorum burda bulmak mümkün mi ?
   Uzman
   Kullanabilir, yurtdışı satışımız var.

  2. Bir genel cerrah olarak bu cevabinizi kutluyorum.. altina imzami atarim.. kolay gelsin

 17. Merhaba,
  Normal zamanda bi ağrım yok ama her tuvalete gittiğimde çatlak kendini yeniliyor sadece o an bir ağrı hissediyorum ve kanama oluyor. Kabız olmadığım zamanlardada aynı şekilde. Açık ve kapanmayan bir yara gibi. Krem ağrımı azaltacak belki ama yarayı nasıl iyileştirecek yada tekrar çatlamasını nasıl önleyecek anlayamadım.
  Uzman
  Kabız kalınması durumunda ameliyat dahil hiçbir tedavi tekrarı engellemez. Bu sebeple öncelikle arada bir de olsa kabız kalmamalısınız. Anuflex sadece ağrıyı kesmez aynı anda kasları gevşeterek çatlağın iyileşmesini de sağlar. Gerek ameliyat gerek Botox gerekse diğer fissür ilaçları yara merhemi değildir. Kasları gevşeterek iyileşme sağlayan tedavilerdir.

 18. merhaba iyi günler.. böyle bir ürün ürettiğiniz cok tşk ederim.
  eczaneden aldim ama cok sıvı yeni üretimler farklı demişsiniz başka bir yorumda..

  yeni üretim anuflex pomad a nerden ulaşabilirim anal fissur ilerlemiş durumda. lütfen cvb rica ediyorum
  Uzman
  http://satis.hairpharma.com.tr/home/44-anuflex-pomad-satin-al.html bu linkten yeni üretim ürün temin edebilirsiniz.

 19. iyi günler şu ana kadar 3 tüp kullandım.kremi bıraktıgımda ağrılarım nüksediyor. sürekli olarak bu kremi kullanabilir miyim devamlı kullanmam vücut için zararlı olur mu?
  Uzman
  Kullanabilirsiniz ama bu doğru bir yaklaşım değil temel sebep olan kabızlığı çözerseniz tekrarlamaz.

 20. merhabalar arkadaslar ben bu hastalikla 6 ay once tanistim ilerlemesi icin zaman zaman anestol anrecta ve fito catlaka iyi geliyor bide anufleks kullaniyorum ama ilk once zaman kaybetmeden doktora gidin utanip gitmezseniz emin olun daha sonra ameliyat bile sikinti oluyomus doktora gidin anuflekside altarnatif olarak kullanin ben ikinci kutuyu aldim faydasini gordum Insaallah sizde gorursunuz Bir de kabiz olmayin cunku bu hastaligin nedeni kabizlik Allah hepimize sifa versin.Umarim tecrubeli biri olarak faydali olmusumdur.

 21. rektum kanseri kaynaklı kemoterapi sürecinde olan ve kronik anal fissürü bulunan hasta bu kremi kullanabilir mi?
  Uzman
  Kullanabilir.

 22. Bu kremi kuyruk sokumunda açılma ve kasinti için kullanabilirmiyim
  Uzman
  Hayır, kuyruk sokumunda açılma varsa kıl dönmesi olabilir, onu tedavi ettirmelisiniz.

 23. Merhaba ürünü bugün aldım kullanmaya başladım ama zonklama ve ağrı arttı çok büyük umutlarla almıştım oysaki neden böyle olmuştur devam etmeli miyim kullanmaya 🙁
  Uzman
  Bu tür ilaçların etkisi zamanla artar, bu arada kabız kalırsanız yeniden sorun yaşarsınız, kabız kalmamaya çalışın.

  1. Krem Çok başarılı. Tesadüf buldum.Cok mutluyum.gun içinde çok oturuyorum.kabiz olmamak imkansız.agri acı gitti

 24. Ürünü ilk kullanışımda bile ağrılarımda ciddi şekilde azalmalar oldu. Tabii ki bu sırada kabız kalmamak için beslenme alışkanlığımı değiştirdim, bolca su ve lif içeren besinlerle iyileşme sürecimi destekliyorum. Piyasada yüksek fiyatlara satılıp bir çok yan etki yapan diğer kremlere alternatif bitkisel bir ürün geliştirdiğiniz için teşekkürler. Sayenizde gözümüz arkada kalmayacak.

 25. Günaydın. 2 sene önce ileri derecede hemeroid olup ameliyat olmuştum. Doktorum 6 ay sonra bir daha ameliyat olmam gerektiğini söyledi, fakat ben olmadım. Şu an merhemi kullanmaya başladım. Merhemi sürdükten yanma hissettim. İlk tuvaletini rahat yaptım. Bu ilacın hemeroid için kesin bir çözümüdür? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.
  Uzman
  Ağrısız tuvalet yapabilmiş olmanız iyileşeceğini gösterir ama kesinlikten söz etmek yanlış olur.

 26. Merhaba anuflex ilaci 10 gündür kullanıyorum ağrı ve kanamam yok beslenmemede dikkat ediyorum.fakat fisür memelerinde bir gelişme yok ne kadar süre kullanmam gerekir ilaci
  Uzman
  Fissüre reaksiyon olarak gelişen sentinel pili denilen meme fissür iyileştiğinde kısmen küçülse de kaybolmaz. Fissür iyileştikten bir ay sonra hala duruyorsa meme basit bir cerrahi işlemle alınır ancak burada amaç estetik olarak düzeltmektir, memenin tedavisi ile fissürün tedavisinin ilişkisi yok.

 27. Merhaba benim yukarda yazan bir çok kişinin aksine kabızlığım hiç olmadı ama nerdeyse 15 gündür makat çatlağından müzdaribim. Önceleri anestol, fuccidin kullandım. Tam geçer gibi oluyor ama tuvalete gidince tekrarlıyor. Anuflexi 2 gündür kullanıyorum.Umarım derdimin dermanı bu kremdir. Benim sonuç almam ne kadar sürer acaba?

  1. Anufexi anal kanala parmağın ilk boğumu girecek şekilde uygularsanız ilk kullanımdan itibaren sonuç almaya başlarsınız.

 28. Selam iki hafta önce doktorum bekinus ve anectra krem verdi ama merhem oyle bi baş ağrısı yaptı ki kullanamadim kullandiğimdada etkisini görmedim ama bu gün itibariyle eczaneme getirtığim anuflexi ilk kullanimda bile cok harika fark var tuvaletten sonra batma hisleri kalmadı cok rahatim. Sadece anuflex i mi kullaniyım diğer ilaçlarida devam etmelimiyim ??

  1. Anuflexi kullanmanız yeterli, beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda mutlaka düzenleyin

 29. İzmirde hangi eczanelerde bulabiliriz,genelde yok

  1. Cevabınız söylerseniz sizin için olmasa bile getirebilir. Tüm ecza depolarında var

 30. Merhaba uzun süre tuvalette oturmaktan ve ıkınmaktan kanamalı basur oluştu anuflexsin faydasını görürmüyüm acaba kullansam

  1. Eğer ağrı, yanma gibi şikayetleeiniz varsa bunları giderir. Daha az ıkınacağınız için hemoroidiniz geriler. Ama hwmoroid çürük diş gibidir mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Daha fazla gecikmeden bir proktologa görünmelisiniz.

 31. 2. Kutuyu bitirdim fayda sağladı ama tam geçmedi acaba vücut kreme adapte olmuş olabilir mi

  1. Kronik fissürü tedavi etmez, şikayetleri azaltır. Mutlaka proctologa gitmelisiniz.

 32. Merhaba iclal hanım bende anal fisür var ve memelerin uçları apseli ve çatlak var hiç büyük tuvaletimi yapamıyorum. Kullansam faydasını görürmüyüm cevap yazarsanız çok mutlu olurum teşekkürler

  1. Merhaba, çatlak oluşalı çok zaman olduysa rahatlatabilir, fakat tedavi edici olmayabilir. Kullanabilirsiniz. Fakat daha fazla gecikmeden bir proctologa görünün.

 33. Büyük abdest sonrası dışkıyla beraber sarı-kahverengi bi akıntı geliyor 4-5 saat süresince. Doktor ufak bi makat çatlağım olduğunu bundan olabileceğini söyledi. Bu merhem akıntı konusunda yardımcı olur mu

  1. çatlağın iyileşmesine katkı sağlar,fakat çatlaklar apse ve ya iltihap varsa ona yönelik tedavi de almanız gerekebilir. Bence bir proktoloğa muayene olmanızda fayda var

 34. Kasinti ve fisül ameliyati sonrasi kullanilabilir mi

  1. Kaşıntı için daha çok pruzon pomat önereceğim, Ama fissürünüz varsa anuflex kullanmalısınız. Fissür ameliyatı sonrasında kullanılabilir.

 35. Anuflexi rastgele bir sekilde gördüm fissurum vardı ve aşırı kanama oluyordu şahsen internet sitelerinde ki yorumlara güvenerek hareket etmem ama o kadar çaresiz kaldım ki eczacıma getirttim 3. Kullanışım talimatlara uygun kullandığımda anında kanama kesti tuvalet sonrası 5-15 dk yanma ağrı oluyor o da geçti sınava hazırlanıyorum cidden 2 gündür yüzümü güldürdü bu mesajı teşekkür amaçlı yazdım

  1. Yaşadıklarımızı paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 36. Merhaba

  Doktor tavsiyesi ile Lacofen krem kullanıyorum. Bu ürünün ondan önce mi sonra mı uygulamaliyim?

  Bir de öğrenmek istediğim neden makat içine sürmek gerektiği? Makat çevresine sürünce içeriye nüfus etmiyor mu?

  Teşekkürler.

  1. Anuflexi dışkılamadan 10-15 dk önce ve dışkılamadan sonra uygulayın.diğer kremi istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz. Anuflexi etkin olabilmesi için parmağınızın ilk boğumu kadar anal kanalın içine uygulamalısınız

 37. Merhaba

  Birkaç sene önce anal apse oluştu ve ufak bir cerrahi müdahale ile tedavi oldum fakat arada ufak şişkinlik oluşmakta ve 4-5 gün sürdükten sonra iyileşmekte. Kreminiz bunun tedavisinde de kullanılabilir mi?

  1. Mutlaka bir proctoloji uzmanına Muayene olmanızı öneririm.çünkü apse geçirmişsniz apseden arkasından fistül çok sık gelişen bir hastaalık eğer kabızlık yaşamıyorsanız fistül olabilir, gecikmeden muayene olun.

 38. Anuflexi üretenlerden Allah razı olsun.ilacı aldım ve 1 hafta kullandıktan sonra %80 iyileştim.Anuflexi ile bereber beraber ısırganı 2 günde bir bezin üstüne lapa yapıp sıcak olarak 20 dakika makata gelecek şekilde oturdum.bana göre Anuflex kullanımı dışkılamadan önce ve sonra mutlaka sürmelisiniz bunun dışında israf olur.teşekkürler

 39. gunde 1 kez mi kullanmalıyız
  bir de 1 tane anuflex yeterli mi

  1. Hayır, dışkılamadan öncede sonra kullanmalısınız.

 40. Benm makat çatlaklarım oluştu ve ağrısı çok. Doktor bana iki hafta sonra ameliyata alacağını söyledi. İki hafta çok uzun süre acaba anuflex krem kullansam ağrısı geçer mi.

  1. Ağrısı geçer rahatlatır ama, ameliyat yerin botilinum toksini ile ameliyatsız tedavi olmanın yollarını araştırmalısınız.

   1. Doktor makatta olusan fissür için krem hazırlatti eczaciya, büyük ihtimalle gliserin trenitrit krem olmalı günde iki kez diskidan sonra ve gece sürüyorum ama diskidan sonra pek rahatlatmiyor makatı. Günde bir kez dıskilamam oluyor dıskilamada anuflex gece yatarken doktorun verdiği gliserinli krem sürmeyi düşünüyorum anuflex ve gliserinli krem aynı anda kullanılması herhangi bir yan etki yapar mı?

    1. Sorun oluşturmaz fakat anuflex kullanıyorsanız diğerine gerek kalmaz.

 41. Yaklaşık 7 aydır, az su içtiğimde veya az lifli gıda tükettiğimde dışkı sertleşmesi ve buna bağlı tekrarlayan fissür problemi yaşıyorum. Birkaç hafta Anuflex kullanınca ağrılar önemli ölçüde azalıyor ve kremi bırakıyorum fakat belli süre sonra tekrar bir dışkı sertleşmesi olduğunda yine aynı sorun başlıyor. Kabızlığın tanımını 3-4 gündür tuvalete gidememek olarak yapıyor doktorlar, benim böyle bir durumum yok ama fissür sürekli tekrarlıyor. Bu durumda, fissür kroniktir ve artık botoks yaptırmak gerekir diyebilir miyiz sizce? Afedersiniz ama, iş yerinde tuvalete sıcak su şişesi ve krem ile gitmekten ciddi anlamda sıkıldım.

  1. Sizin fissürünüz kronikleşmiş. Bu nedenle mutlaka tedavi olmalısınız. Anuflex kullanabilirsiniz fakat 05426210888 nolu telefondan fissürde ameliyatsız tedavi yöntemini ile ilgili bilgi almanızı öneririm.

 42. Kremi belirtildiği şekilde önce ve sonrası uyguladım. 2-3 saat sonra bölgede çok hafif şişlik, yanma ve hafif zonklama başladı. Kullanmaya devam etmelimiyim?

  1. şikayetiniz yeni başladı ise kullanmaya devam etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anuflex - Bitkisel Makat Çatlağı Tedavisi © 2018